Irina Begu își continuă drumul la Wimbledon

Irina Begu își continuă drumul la Wimbledon. Aceasta s-a calificat în turul 3 de la Wimbledon după un meci maraton cu Lesia Țurenko în 3 seturi, 7-5, 6-7, 7-5. Următoarea luptă va fi una extrem de dificilă, duelul cu Sharapova fiind unul de foc! Românca a pierdut singurul său meci cu Sharapova, disputat în 2012, în primul tur la Madrid, rusoaica impunându-se atunci cu 6-0, 6-3.

Irina Begu- Wimbledon 2015

Un meci echilibrat cu un adversar pe măsură

Meciul cu Tsurenko a fost unul echilibrat, Irina ratând şansa de a încheia conturile în două seturi. În manşa inaugurală a confruntării, Begu a fost condusă cu 4-3, dar a întors scorul la 5-4, fiecare a mai reuşit câte un break, dar românca şi-a adjudecat setul, cu 7-5, în 51 de minute.

În setul al doilea, la 5-4, Begu a ratat o minge de meci, apoi Tsurenko a irosit o minge de set la 6-5 şi s-a ajuns în tiebreak, unde jucătoarea ucraineană a greşit mai puţin şi s-a impus cu 7-4.

Begu a început bine setul decisiv (1-0), dar apoi a cedat trei ghemuri la rând (1-3). Tsurenko a acuzat apoi oboseala şi Begu a recuperat (3-3), fiecare a câştigat pe serviciul adversarei (4-4), Begu a preluat conducerea (5-4, 6-5), iar în final a profitat de erorile ucrainencei şi a reuşit să câştige setul cu 7-5 şi meciul.

Este prima victorie a Irinei în fața lui Țurenko. Begu, cap de serie numărul 29 și locul 31 WTA. Cele două jucătoare au mai avut două întâlniri în trecut, încheiate cu victoria ucrainencei.

Irina Begu și Monica Niculescu sunt româncele rămase în concurs la Wimbledon 2015, după ce Alexandra Dulgheru și Simona Halep au fost eliminate prematur. Despre eliminarea lui Halep puteti afla mai multe aici.