Povestea turneului de la Madrid 2016 continua pentru Simona Halep

In lupta pentru semifinala turneului de la Madrid 2016 au intrat patru romance: Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cirstea si Patricia Tig. Povestea de la Madrid continua pentru Simona Halep care s-a confruntat ieri cu Irina Begu.

Ziua de ieri a fost una extrem de captivanta pentru fanii tenisului din Romania care au avut ocazia sa urmareasca patru romance care se lupta pentru un loc in semifinala turneului de la Madrid.

Sorana Cirstea a pierdut un meci, a castigat incredere

Sorana Cirstea a fost eliminata in sferturile turneului de la Madrid de Dominika Cibulkova, dupa un meci in care romanca a jucat foarte bine. Partida a durat 2 ore si 7 minute, timp in care am avut ocazia sa vedem o Sorana cu un stil de joc imbunatatit, defensiv cu reverul inalt in cros, cel de atac in lung de linie si un serviciu asa cum trebuie. Scorul final 4-6, 6-3, 6-3 arata si o determinare incredibila din partea jucatoarei de origine slovaca.

Duelul romancelor a fost castigat de Simona Halep

Povestea turneului de la Madrid 2016 continua pentru Simona Halep care a reusit o victorie impotriva Irinei Begu intr-un meci cu o miza considerabila: calificarea in semifinala unui turneu Premier Mandatory.Simona Halep in semifinala Mutua Madrid Open

Simona s-a impus cu scorul 6-3, 0-6, 6-1, la capatul unui meci plin de rasturnari de situatie.

Startul partidei a apartinut Simonei care a reusit sa inceapa meciul cu un break. Caderea psihologica s-a produs in game-ul cu numarul sase, cand Irina a ratat trei mingi de break, iar Simona s-a distantat la 4-2. Pana la finalul primului set, Simona nu a avut nicio problema si a incheiat cu un break pentru un 6-3 fara emotii.

Primul set este caracterizat de jocul solid facut de Simona, cu lovituri precise si unghiuri bine gasite, astfel ca nimic nu anunta desfasurarea ulterioara a jocului. Setul secund a fost la dominat de Irina care a castigat cu 6-0. Simona si-a pierdut complet concentrarea, a avut un procentaj de doar 29% pe primul serviciu, in timp ce Irina a comis o singura greseala nefortata in setul secund.

Decisivul ne-a adus insa o noua transformare a jocului. Simona a reusit sa depaseasca momentele de deruta din setul 2 si a revenit cu un plus de agresivitate ce s-a dovedit a fi vitala pentru calificarea in faza urmatoare.

In semifinale Simona se va lupta cu Sam Stosur, jucatoarea care a oprit-o pe Patricia Tig in faza sferturilor de finala.

Saptamana de vis a Patriciei Tig s-a incheiat cu un meci frumos

Parcursul de senzatie al Patriciei Tig la turneul WTA de la Madrid, s-a încheiat joi seara, în sferturile de finala, faza in care Samantha Stosur s-a impus cu 6-3, 6-4.

Tig (21 ani, 134 WTA), venita din calificari, a cedat dupa o ora si 33 de minute in fata unei adversare net mai experimentate (32 ani), aflata pe locul 23 in lume.

In semifinale, australianca va juca impotriva Simonei Halep. Meciul va avea loc vineri, de la ora 21.00.