Turneul de tenis de la Madrid apartine romancelor!

Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cirstea si Patricia Tig s-au calificat in sferturile de finala de la Madrid! Turneul de tenis de la Madrid apartine romancelor!

Irina Begu a dat startul victoriilor

Prima romanca intrata pe teren din cele patru programate in optimile de finala de la Madrid a adus si primele vesti bune. Irina Begu a dat startul victoriilor si a invins-o dupa un meci intens, de doua ore si 35 de minute, pe Christina McHale.Irina Begu- Mutua Madrid Open

Irina a depasit pierderea primului set in tiebreak – primul tiebreak pe care îl pierde dupa 7 castigate la rand in circuit – si a revenit dupa ce a fost condusa cu un break in setul al doilea: 6-7, 6-4, 6-4. Irina se califica astfel in sferturile de finala la Madrid pentru al doilea an la rand si confirma victoriile excelente cu Bouchard si Muguruza, de asemenea in trei seturi.

Victoria Irinei a fost una psihologica, o batalie din care a iesit clar invingatoare!

Simona Halep si-a luat revansa la Mutua Madrid Open

Halep isi continua seria victoriilor in turneul de la Madrid. Romanca a invins-o pe elventianca Timea Bacsinszky intr-un meci de revansa cu scorul final 6-2, 6-3. Simona Halep a rămas astfel singurul cap de serie (6) calificat in sferturile de finală de la Madrid. Romania in sferturile de finala de la Madrid

Un alt moment notabil din istoria recenta a tenisului feminin este faptul ca vom avea un duel romanesc în sferturile unui turneu Mandatory. E al doilea an la rand la un turneu mare pe zgura cand vom avea o intalnire intre doua romance intr-o faza avansata a unui turneu important, semn al relevantei fetelor. Bucuria unei astfel de intalniri a fost ulterior completata de victoriile reusite de Sorana Cirstea si de Patricia Tig, care s-au alaturat Simonei si Irinei in sferturile de finala.

Sorana Cirstea continua seria victoriilor romancelor

Cirstea a invins-o cu 6-4, 7-6 pe Laura Siegemund in optimile turneului de la Madrid, devenind a treia romancă prezenta in sferturi. Ziua tenisului feminin romanesc a continuat cu victoria Soranei Cirstea care si-a mai adaugat o victorie importanta in cont: 6-4, 7-6 cu Laura Siegemund, recenta finalista a turneului de la Stuttgart. Sorana bifeaza cea mai buna performanta in circuitul WTA de la finala reusita la Toronto, in 2013. O alta reusita este revenirea romancei in top 100 WTA incepand cu saptamana viitoare.

Patricia Maria Tig castiga impotriva lui Keys, isi continua accesiunea

Patricia Tig li s-a alaturat Simonei, Irinei si Soranei in sferturi, dupa o zi de poveste. Romanca a invins-o pe Madison Keys cu 6-3, 6-4 intr-un meci care a durat o oră și 15 minute si s-a calificat in sferturile de finala la Madrid. La fel ca si Sorana Cirstea, Patricia este acum la un pas distanta de a fi confirmata oficial in Top 100 incepand de saptamana viitoare!Patricia Maria Tig

Parcursul romancelor in turneul de la Madrid continua

Azi, nu inainte de ora 15:00, pe arena Manolo Santana, Irina si Simona isi vor disputa locul in semifinale. „E o provocare pentru mine, ma aștept un meci foarte dificil, ea joaca foarte bine pe zgura. Meciul e deschis, dar cu siguranta voi lupta sa castig”, a declarat Simona Halep. Singurul meci dintre ele în circuitul profesionist a avut loc în 2012, la Hobart, cand Halep s-a impus in doua seturi. Va fi interesant de urmarit cum au evoluat si s-au transformat fetele in cei 4 ani!