Simona Halep, eliminata in primul tur la Wimbledon

Înfrângere neașteptată la Wimbledon pentru Simona Halep! Jucătoarea româncă, numărul 3 WTA, a fost învinsă marţi cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3, de sportiva slovacă Jana Cepelova, locul 106 WTA, în prima manşă a turneului de la Wimbledon.

Simona halep si Jana Cepelova

Simona Halep si Jana Cepelova la finalul meciul de la Wimbledon. Sursa foto. Reuters/Stefan Wermuth

Cronica unui meci de coșmar pentru Halep

Simona Halep, favorita numărul 3 la câștigarea unuia dintre cele mai prestigioase turnee de Grand Slam al anului – turneul de la Wimbledon – a început bine meciul împotriva slovacei Jana Cepelova.

Jucătoarea noastră a câștigat primul set al cu 7-5! Setul a fost unul disputat iar Simona le-a dat mari emoții fanilor săi când a cerut „time out” medical la scorul de 6-5. Jucătoarea noastră avea probleme la o unghie de la piciorul stâng. După aproape 10 minute, şi-a făcut apariţia trainer-ul, care s-a ocupat de unghia Simonei, punându-i un plasture. Meciul s-a reluat după o pauză de aproape un sfert de oră.

Din setul secund, ceva s-a schimbat în jocul Simonei, care a parut lipsită de încredere şi a făcut greseli nefortate în momente cheie. Setul a început cu un break al jucătoarei române, urmat de un rebreak. Cele două sportive şi-au fructificat serviciul până la scorul de 4-3, când Cepelova a rupt echilibrul, câştigând pe serviciul adversarei, şi s-a distanţat la 5-3. Halep nu i-a permis adversarei să închidă setul imediat, ci în ghemul următor. După 37 de minute, Cepelova a egalat la seturi, cu 6-4.

Simona Halep a continuat să joace mult sub nivelul ei şi în manşa decisivă. Aceasta a început tot cu o serie break-rebreak, apoi Cepelova s-a distanţat la 4-1. Halep a mai recuperat o dată break-ul, dar şi-a pierdut din nou serviciul şi la 3-5 a ratat trei mingi de rebreak. Nimic nu a mai putut să o ajute pe Halep să depășeasca obstacolele de ordin psihic: nici noul antrenor, nici susținerea fanilor și nici măcar racheta ei Wilson Burn 100 în care are atâta încredere. În final, jucătoarea noastră a cedat meciul iar tabela de scor „a îngheţat” la: 5-7, 6-4, 6-4.

Halep nu a mai pierdut în primul tur al unui Grand Slam de la ediţia 2013 a turneului de la Roland Garros.

În faza următoare, sportiva din Slovacia va juca împotriva Monicăi Niculescu, locul 48 WTA. Jucătoarea din Slatina are 1-0 la întâlniri directe, după ce s-a impus anul trecut, în calificările turneului de la Madrid, cu 6-0, 6-1.

Halep a fost dezamăgită de evolția sa pe parcursul meciului. „Ca să fiu sinceră, nu am nicio reacție. Așa cum am spus-o, nu aveam așteptări mari de la acest turneu, dar acum iată-mă aici. Știam că va fi un turneu dificil pentru mine, dar nu credeam că voi pierde în primul tur. Știam că va fi greu, deoarece veneam aici după câteva turnee nereușite. Încrederea mea nu era prea mare. În timpul meciurilor este dificil, deoarece simți presiunea. Dacă nu îți poţi controla sentimentele, te poți pierde. Cepelova a jucat bine astăzi, a fost agresivă. Am luptat pâna la sfârșit, dar asta a fost. Nu credeam că pot pierde astăzi.” a declarat Simona după meciul de ieri.

Turneul de la Wimbledon continua iar noi le vom urmări pe Monica Niculescu si Irina Begu, despre a cărei parcurs am scris aici. Niculescu va juca in turul următor chiar împotriva slovacei Jana Cepelova.

O părere la “

1. Pingback: Irina Begu își continuă drumul la Wimbledon - teniSShop.ro BlogteniSShop.ro Blog